Sobota, 7 grudzień 2019

GŁOSOWANIE W KONKURSIE KÓŁ NAUKOWYCH KoKoN

Studenckie Koło Naukowe BIOTiK zgłosiło opracowane na Wydziale Mechanicznym 2 projekty studenckie do Konkursu Kół Naukowych KoKoN w kategorii PROJEKT INŻYNIERSKI.

Aby zagłosować należy wejść na stronę:

Nazwa Uczelni: Politechnika Białostocka

Nazwa Koła Naukowego: Studenckie Koło Naukowe BIOTiK

Nazwa Projektu:  Proteza dla zwierząt, zwłaszcza dla psa po amputacji kończyny.

Celem było zaprojektowanie protezy kończyny dla zwierząt, zwłaszcza dla psa po amputacji kończyny. Proteza kończyny dla zwierząt zwłaszcza dla psa po amputacji kończyny to wynalazek służący do zastąpienia kończyny obarczonej wrodzoną niepełnosprawnością jak i tej, której pełna sprawność została utracona np. w wyniku uszkodzeń mechanicznych lub chorób najczęściej nowotworowych, jak kostniakomięsak (łac. osteosarcoma). Zastosowanie protezy pozwala na odzyskanie utraconej mobilności, komfortu, funkcjonalności i jakości życia zwierzęcia. Stosowane obecnie rozwiązania konstrukcyjne protez kończyn dla zwierząt, nie uwzględniają szybkiego powrotu do mobilności oraz zmniejszenia bólu. W przypadku zwierzęcia, zwłaszcza psa proces rekonwalescencji wiąże się z wieloma trudnościami, wynikającymi z natury zwierzęcia, między innymi z potrzebą szybkiego powrotu do ruchu. Opracowany wynalazek umożliwia poruszanie się zaraz po operacji poprzez zastosowanie tymczasowej obudowy. Element ten ma na celu zmniejszenie przenoszonego obciążenia przez kończynę, w czasie rekonwalescencji po zabiegu, co za tym idzie zmniejszenie bólu pooperacyjnego. Dodatkowa opcja ma na celu skupić się tylko na częściowym przenoszeniu obciążenia, ponieważ nie można wykluczyć całkowicie trzpienia z tej funkcji, gdyż tkanki w połączeniu z trzpieniem muszą się stopniowo zrastać, a przy całkowitym unieruchomieniu ten proces zanika. Po czasie rekonwalescencji obudowę można w łatwy i prosty sposób zdemontować.

Nazwa Uczelni: Politechnika Białostocka

Nazwa Koła Naukowego: Studenckie Koło Naukowe BIOTiK

Nazwa Projektu:  Ortoza kończyny górnej z dedykowanym mechanizmem regulacji położenia kątowego.

Projekt został wykonany w celu rozwiązania problemu konkretnego pacjenta. Stosowanie wykonanej metodami druku 3D ortozy umożliwia pacjentowi z uszkodzonymi połączeniami nerwowymi w kończynie górnej na wykonywanie ruchów zginania w obrębie stawu łokciowego i utrzymania jej w wybranej przez pacjenta pozycji kątowej.